Hyundai i10: Ochrona przed korozją
Ochrona samochodu HYUNDAI przed korozją
Wykorzystując najbardziej zaawansowane technologie w dziedzinie walki z korozją, firma HYUNDai produkuje samochody najwyższej jakości. Rozwiązuje to jednak problem tylko częściowo. aby uzyskać długotrwałą odporność samochodu HYUNDai na korozję, potrzebna jest również współpraca i pomoc właściciela pojazdu.
Powszechne przyczyny korozji
W większości przypadków przyczyny korozji samochodu są następujące:
- Sól stosowana do posypywania dróg, brud i wilgoć gromadzące się od spodu samochodu
- Uszkodzenia powłok lakierniczych lub ochronnych spowodowane przez kamienie, żwir, ścieranie się, zadrapania oraz wyszczerbienia pozostawiające niezabezpieczony metal na działanie korozji.
Powierzchnie o szczególnym zagrożeniu korozją
W przypadku eksploatacji w rejonach, gdzie samochód jest regularnie narażony na działanie czynników wywołujących korozję, szczególnego znaczenia nabiera zabezpieczenie przed korozją.
Najczęstszymi przyczynami przyspieszonej korozji są sól na drogach, pyły zawierające chemikalia, morskie powietrze i zanieczyszczenie środowiska przez przemysł.
Wilgoć przyspiesza korozję
Wilgoć tworzy warunki sprzyjające występowaniu korozji. Korozja przyspieszana jest przez wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza w temperaturach zbliżonych do 0C. W takich warunkach substancje wywołujące korozję utrzymywane są w styczności z powierzchnią pojazdu przez wolno odparowującą wilgoć.
Błoto szczególnie sprzyja korozji, ponieważ wolno wysycha i utrzymuje wilgoć w styczności z pojazdem. Nawet jeśli błoto wydaje się suche, może nadal utrzymywać wilgoć i sprzyjać korozji.
Również wysoka temperatura przyspiesza korozję elementów, na których ze względu na słabą wentylację osadza się wilgoć. Z tych powodów bardzo istotne jest utrzymywanie pojazdu w czystości, usuwanie błota i innych osadów. Dotyczy to nie tylko widocznych powierzchni, ale jeszcze bardziej podwozia.
Zapobieganie korozji
Można zapobiegać korozji od początku eksploatacji samochodu, przestrzegając poniższych zaleceń:
Utrzymywać pojazd w czystości
Najlepszym sposobem zapobiegania korozji jest utrzymywanie pojazdu w czystości i usuwanie substancji sprzyjających korozji. Szczególną uwagę należy zwracać na spodnią część samochodu.
- Eksploatując samochód na obszarze sprzyjającym korozji morski klimat, sól na drogach, zanieczyszczenia przemysłowe, kwaśne deszcze itp. należy szczególną wagę przykładać do zapobiegania korozji. W zimie spłukiwać podwozie pojazdu co najmniej raz w miesiącu, a po zakończeniu sezonu zimowego dokładnie wyczyścić.
- Podczas czyszczenia spodu pojazdu należy zwrócić uwagę na elementy znajdujące się pod błotnikami i inne niewidoczne powierzchnie. Czyszczenie należy wykonać starannie - zwilżenie nagromadzonego błota, zamiast jego usunięcie, nie zapobiegnie korozji, lecz ją przyspieszy. Woda pod wysokim ciśnieniem i para wodna są bardzo skuteczne przy usuwaniu błota i innych substancji sprzyjających korozji.
- Przy czyszczeniu dolnych części drzwi, progów i belek wzmacniających należy upewnić się, że otwory odpływowe są drożne - umożliwią odpływ wody i nie dopuszczą do jej nagromadzenia wewnątrz, co przyspieszyłoby korozję.
W garażu powinno być sucho
Nie wolno parkować pojazdu w wilgotnym, słabo wentylowanym garażu.
Stwarza to warunki sprzyjające korozji.
Jest to bardzo istotne, gdy pojazd jest myty w garażu lub gdy wjeżdża się do niego samochodem mokrym lub pokrytym śniegiem, lodem lub błotem. Nawet ogrzewany garaż może sprzyjać korozji, jeżeli nie jest dobrze wentylowany.
Utrzymywać powłoki lakiernicze i wykończenia w dobrym stanie
Zadrapania lub ubytki lakieru powinny być niezwłocznie uzupełniane lakierem zaprawowym, aby uniknąć powstawania korozji. Jeżeli w wyniku uszkodzenia powłoki widoczny jest metal, zaleca się skorzystanie z usług warsztatu blacharsko- lakierniczego.
Ptasie odchody: ptasie odchody są wysoce korozyjne i w kilka godzin mogą uszkodzić powierzchnie lakierowane.
Dlatego należy je usuwać najszybciej, jak to możliwe.
Nie zaniedbywać wnętrza pojazdu
Wilgoć może gromadzić się pod wykładzinami i dywanikami podłogowymi, powodując korozję. Należy okresowo sprawdzać, czy powierzchnie pod dywanikami są suche. Szczególną ostrożność zachować przy przewożeniu nawozów sztucznych, środków czyszczących lub chemikaliów.
Powinny być one przewożone w odpowiednich pojemnikach. Każde rozlanie lub wyciek należy niezwłocznie usuwać, a zabrudzone miejsca przemywać czystą wodą i dokładnie osuszać.
Zobacz tez:
Jak działa system audio w samochodzie
Sygnały radiowe am i Fm wysyłane są
z nadajników umieszczonych na terenie
miasta i odbierane przez antenę radiową
samochodu. Sygnał przekazywany jest
następnie do radioodbiornika i wysyłany
do głośników samochodu.
Gdy do poj ...
Kluczyk smart
Kluczykiem Smart można blokować i
odblokowywać drzwi (i klapę tylną) a
nawet uruchamiać silnik bez wkładania
kluczyka. Funkcje przycisków kluczyka
smart są podobne do funkcji zdalnego
otwierania drzwi.
(Patrz "Zdalny bezkluczykowy system
ot ...
Wskazówki ogólne
Należy przestrzegać ustawień podanych na następnych stronach. W przeciwnym
razie szyby mogą zaparować.
W celu uniknięcia zaparowania szyb należy:
klimatyzację wyłączać jedynie na krótko
tryb cyrkulacji włącza ...