Kia Picanto: Czynności przed rozpoczęciem jazdy

Kia Picanto –> Jazda samochodem –> Czynności przed rozpoczęciem jazdy

Przed wejściem do pojazdu

Niezbędne kontrole

Poziomy płynów takich jak olej silnikowy, płyn chłodzący silnik, płyn hamulcowy i płyn do spryskiwania szyb powinny być sprawdzane regularnie, przy czym dokładne odstępy pomiędzy kontrolami są różne dla poszczególnych płynów.

Dalsze szczegóły na ten temat zostały przedstawione w dziale 7."Przeglądy i obsługa samochodu".

OSTROŻNIE Jazda, gdy jest się roztargnionym, może spowodować utratę panowania nad pojazdem, co może prowadzić do wypadku, poważanych obrażeń ciała, a nawet do śmierci. Głównym obowiązkiem kierowcy jest bezpieczne i zgodne z prawem obsługiwanie samochodu, a wykorzystywanie jakichkolwiek podręcznych urządzeń, innego sprzętu lub systemów pojazdu, które mogą odwracać uwagę kierowcy, wzrok i koncentrację od bezpiecznej obsługi pojazdu, lub takich, które nie są dopuszczone prawem, nie jest dozwolone podczas prowadzenia pojazdu.

Czynności przed uruchomieniem silnika

OSTRZEŻENIE W czasie jazdy samochodem wszyscy pasażerowie muszą mieć prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Aby poznać więcej szczegółów na temat właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, patrz "Pasy bezpieczeństwa" w dziale 3.

 

OSTRZEŻENIE Zanim pojazd ruszy do przodu D (Jazda) lub do tyłu R (Bieg wsteczny) zawsze należy najpierw sprawdzić otoczenie samochodu by upewnić się, że w pobliżu nie ma ludzi, a w szczególności dzieci.

 

OSTRZEŻENIE - Jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających Prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu jest niebezpieczne. Jazda pod wpływem alkoholu stanowi główną przyczynę śmiertelnych wypadków notowanych co roku na drogach. Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na refleks kierowcy, postrzeganie oraz ocenę sytuacji. Prowadzenie pojazdu po zażyciu środków odurzających jest równie, jeśli nie bardziej, niebezpiecznie niż jazda po pijanemu.

Picie alkoholu lub zażywanie środków odurzających znacząco podnosi ryzyko udziału w poważnym wypadku.

Nie należy prowadzić pojazdu po wypiciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Nie należy wsiadać do samochodu z kierowcą, który pił alkohol lub zażył środki odurzające. Należy wybrać niepijąca osobę lub wezwać taksówkę.

 

OSTRZEŻENIE
  •  Kiedy zamierzasz zaparkować lub zatrzymać pojazd z włączonym silnikiem, uważaj by nie nacisnąć pedału gazu na dłuższy czas.

    Może to doprowadzić do przegrzania silnika lub układu wydechowego a następnie do pożaru.

  •  Kiedy kierowca nagle zahamuje lub gwałtownie obróci kierownicę, luźne przedmioty mogłyby spaść na podłogę i utrudniać obsługę pedałów, i nie jest wykluczone, że mogłyby doprowadzić do wypadku.

    Wszystkie przedmioty powinny być bezpiecznie umieszczone w samochodzie .

  •  Jeśli nie skoncentrujesz się wyłącznie na prowadzeniu samochodu, może dojść do wypadku. Bądź ostrożny kiedy obsługujesz coś, co mogłoby utrudnić prowadzenie samochodu, jak system audio, czy nagrzewnicę. Obowiązkiem kierowcy jest zawsze jeździć bezpiecznie.

Jazda samochodem

OSTRZEŻENIE - SPALINY SILNIKOWE MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE! Spaliny silnikowe mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli kiedykolwiek wewnątr ...

Położenia kluczyka zapłonowego

Położenia wyłącznika zapłonu LOCK Aby utrudnić kradzież, blokowana jest kierownica samochodu. Kluczyk zapłonu może zostać ...

Zobacz tez:

Wskazówki dotyczące pojazdów z 4MATIC
Wskazówka  Pojazdów z 4MATIC nie wolno holować z uniesioną osią (przednią lub tylną), gdyż grozi to uszkodzeniem skrzyni biegów. Pojazdy z 4MATIC należy załadować i przetransportować lub mogą być holowane ...

Ciśnienie w ogumieniu
Należy utrzymywać prawidłowe ciśnienie w ogumieniu. Ciśnienie to powinno być kontrolowane co najmniej raz w miesiącu. Jednak Toyota zaleca, aby ciśnienie w ogumieniu sprawdzać co dwa tygodnie. Skutki nieprawidłowego ciśnienia w ogumieniu ...

Daszek przeciwsłoneczny
osłona przeciwsłoneczna chroni przed promieniami słonecznymi padającymi bezpośrednio na przednią lub boczną szybę. aby użyć osłony przeciwsłonecznej, należy ją pociągnąć w dół. aby ustawi ...

Samochody