Kia Picanto: Układ kontroli emisji
Układ kontroli emisji pojazdu jest objęty pisemną ograniczoną gwarancją.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi gwarancji zamieszczonymi w "Książce gwarancyjnej i serwisowej pojazdu".
Pojazd Twój jest wyposażony w system kontroli emisji spełniający wszystkie przepisy dotyczące emisji. Istnieją następujące systemy kontroli emisji:
- System kontroli emisji ze skrzyni korbowej
- System kontroli emisji oparów paliwa
- System kontroli emisji układu wydechowego
Aby zapewnić odpowiednie działanie układu kontroli emisji zaleca się dokonanie przeglądu pojazdu i jego konserwację przez autoryzowanego sprzedawcę Kia zgodnie z harmonogramem konserwacji, zawartym w niniejszej instrukcji obsługi.
Zachowanie ostrożności podczas testu kontroli i konserwacji (z systemem elektronicznej kontroli stabilności pojazdu (ESC)
- Aby nie dopuścić do przerwy zapłonu podczas badań dynamometrycznych, należy wyłączyć system elektronicznej kontroli stabilności pojazdu (ESC) poprzez naciśnięcie wyłącznika ESC.
- Po zakończeniu badania dynamometrycznego należy z powrotem włączyć system ESC przez ponowne wciśnięcie przełącznika ESC.
1. System kontroli emisji ze skrzyni korbowej
Aby nie dopuścić do zanieczyszczenia powietrza spowodowanego przez wydmuchiwane gazy wydzielające się ze skrzyni korbowej stosuje się odpowiedni układ odpowietrzania skrzyni korbowej.
System ten dostarcza świeże przefiltrowane powietrze do skrzyni korbowej przez przewód wylotowy powietrza. Wewnątrz skrzyni korbowej świeże powietrze miesza się z wydmuchiwanymi gazami, które następnie przepływają przez zawór PCV do układu zasysania powietrza.
2. Kontrola emisji oparów paliwa
System kontroli emisji oparów paliwa ma na celu zabezpieczenie się przed ucieczką oparów do atmosfery.
Zbiornik pochłaniacza oparów paliwa
Opary paliwa powstające w zbiorniku paliwa zostają wchłonięte i pozostają w zbiorniku pochłaniacza oparów paliwa znajdującym się w pojeździe. Podczas pracy silnika opary paliwa zaabsorbowane w pochłaniaczu oparów paliwa zostają wyssane do silnika przez zawór elektromagnetyczny opróżniania oparów paliwa.
Zawór elektromagnetyczny opróżniania oparów paliwa (PCSV)
Zawór elektromagnetyczny opróżniania oparów paliwa jest sterowany przez moduł sterujący silnika (ECM); gdy temperatura płynu chłodzącego silnik jest niska, podczas biegu jałowego silnika PCV zamyka się, dzięki czemu odparowywane paliwo nie przedostaje się do silnika. Po podgrzaniu się silnika podczas jazdy PCSV otwiera się, pozwalając na dopływ odparowanego paliwa do silnika.
3. System kontroli emisji spalin
System kontroli emisji spalin jest to bardzo skuteczny system kontrolujący emisję spalin, co zapewnia dobre osiągi samochodu.
Modyfikacje pojazdu
Nie wolno wprowadzać jakichkolwiek zmian do pojazdu. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w Twoim pojeździe wpływa na jego osiągi, bezpieczeństwo lub trwałość i może nawet spowodować przekroczenie przepisów rządowych, dotyczących bezpieczeństwa i emisji.
Ponadto uszkodzenie lub pogorszenie osiągów spowodowane zmianami grozi utratą gwarancji producenta pojazdu.
- Jeśli używa się nieautoryzowanych urządzeń elektronicznych, może to spowodować nienormalne działanie pojazdu, uszkodzenie przewodów, rozładowanie akumulatora i pożar. W celu zachowania bezpieczeństwa, należy uważać, aby nie spowodować uszkodzenia.
Gazy wydechowe - środki ostrożności (tlenek węgla)
- Pośród innych gazów w gazach wydechowych może także znajdować się tlenek węgla. Z tego też względu, jeśli tylko wyczuje się zapach gazów wydechowych wewnątrz pojazdu, należy natychmiast przeprowadzić przegląd techniczny i dokonać naprawy. Jeśli pojawi się podejrzenie, że do Twojego pojazdu przedostają się gazy wydechowe, musisz podczas jazdy otworzyć całkowicie wszystkie okna. W takim przypadku należy natychmiast sprawdzić i naprawić pojazd.
OSTRZEŻENIE - Wydech
Gazy wydechowe wychodzące z
silnika zawierają tlenek węgla (CO). Jest on bezbarwny i bez zapachu, ale jego wdychanie grozi śmiercią. Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla należy postępować, jak niżej podano: . |
- Nie wolno uruchamiać silnika w ograniczonych lub zamkniętych pomieszczeniach (takich jak garaże) na czas dłuższy, niż jest to konieczne do wyprowadzania pojazdu z tego zamkniętego pomieszczenia.
- Po zatrzymaniu się pojazdu na otwartej przestrzeni na nieco dłuższą chwilę przy pracującym silniku należy wyregulować układ wentylacji (w razie potrzeby), aby spowodować dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do środka pojazdu.
- Nigdy nie pozostawaj w zaparkowanym lub zatrzymanym samochodzie przez dłuższy czas przy pracującym silniku.
- Gdy silnik krztusi się lub nie chce ruszyć, zbyt długie próby ponownego uruchomienia silnika mogą spowodować uszkodzenia układu kontroli emisji.
Środki ostrożności przy pracy katalizatorów (jeśli jest w wyposażeniu)
OSTRZEŻENIE - Pożar
|
Pojazd jest wyposażony w urządzenie sterowania katalitycznego konwertera (katalizatora) emisji. Z tego też względu należy koniecznie przestrzegać następujących zaleceń:
- Należy pamiętać, by tankować paliwo zgodnie z "Wymaganiami dotyczącymi paliwa" podanymi w dziale 1.
- Nie wolno korzystać z pojazdu, jeśli stwierdzi się złe funkcjonowanie silnika.
- Nie wolno używać silnika do innych celów lub korzystać z niego w niewłaściwy sposób. Przykładem nieodpowiedniego korzystania z pojazdu jest jazda z rozpędu z wyłączonym zapłonem i zjeżdżanie po drogach o dużym nachyleniu na biegu z wyłączonym zapłonem.
- Nie wolno uruchamiać silnika na biegu jałowym na dłużej (5 minut lub dłużej)
- Nie wolno wprowadzać zmian, ani też
manipulować przy żadnej części
silnika lub systemu kontroli emisji.
Przeglądy techniczne i regulacje mogą być dokonywane tylko przez autoryzowanego sprzedawcę firmy Kia.
- Należy unikać jazdy przy bardzo niskim poziomie paliwa. Jazda na resztkach benzyny może spowodować przerwy zapłonu i spowodować nadmierne obciążenie katalizatora.
Nie przestrzeganie podanych tutaj zaleceń może spowodować uszkodzenie katalizatora Twojego pojazdu. Ponadto postępowanie takie spowoduje utratę ważności gwarancji.
Zobacz tez:
Przełącznik bezpieczników
Przełącznik bezpieczników powinien być
zawsze ustawiony w położeniu oN (włączony).
Jeśli przełącznik jest w położeniu oFF
(wyłączony), to niektóre urządzenia
mogą zostać zresetowane, a nadajn ...
Kombinacje obręcze-opony
Informacje na temat dopuszczalnych kombinacji obręcze-opony można
uzyskać w ASO Mercedes-Benz.
Regularnie oraz każdorazowo przed rozpoczęciem dłuższej jazdy należy
skontrolować również ciśnienie w kole dojazdowy ...
Wysokociśnieniowy agregat myjący
OSTRZEŻENIE
Strumień wody z dyszy o okrągłym przekroju (frez do brudu) może
spowodować niewidoczne zewnętrznie uszkodzenia opon lub elementów podwozia.
Uszkodzone w ten sposób komponenty mogą nieoczekiwanie ulec awarii. Istnieje
ryz ...