Kia Picanto: Wymiana opony

Kia Picanto –> Przeglądy i obsługa –> Opony i koła –> Wymiana opony

Wymiana opony


Jeśli opona jest równomiernie zużyta, wskaźnik zużycia bieżnika pojawia się jako ciągła taśma przebiegająca poprzecznie do bieżnika opony. Wskazuje ona na to, że na oponie znajduje się mniej niż 1,6 mm (1/16 cala) bieżnika. W przypadku zauważenia, że taśma stała się widoczna, należy wymienić oponę na nową.

Nie wolno czekać aż taśma stanie się widoczna na całej szerokości bieżnika i dopiero wówczas przystępować do wymiany opony.

UWAGA Podczas wymiany opon zalecamy, stosowanie takich samych opon, jak pierwotnie dostarczane z pojazdami.

Jeśli nie będziemy tak postępować, będzie to miało negatywny wpływ na prowadzenie pojazdu.

OSTROŻNIE Podczas przeprowadzania wymiany opon, ponownej kontroli dokręcenia nakrętek kół należy dokonać po przejechaniu około 1000 km (620 mil). Jeśli podczas jazdy kierownica lub cały pojazd drżą, oznacza to, że koło nie jest wyważone. Należy przeprowadzić operację wyważania opon. Jeżeli problem nie został rozwiązany, należy skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą firmy Kia.

 

OSTRZEŻENIE - Wymiana opon W celu zminimalizowania możliwości zaistnienia lub skutków wypadku wraz ze śmiercią włącznie, spowodowanego awarią opony lub utratą panowania nad pojazdem:
 •  Wymień opony, które są zużyte całkowicie, zużyte nierównomiernie lub uszkodzone.

  Opony zużyte mogą spowodować utratę skuteczności hamowania, możliwości kierowania i przyczepności.

 •  Nie prowadź samochodu w którym ciśnienie w ogumieniu jest nadmierne lub bardzo niskie. Prowadzi to do nierównomiernego zużycia i awarii ogumienia.
 • Kiedy dokonujesz wymiany opon, nigdy nie mieszaj opon radialnych z diagonalnymi w tym samym samochodzie.

  Jeśli wymieniasz opony radialne na diagonalne musisz wymienić wszystkie opony samochodu (włącznie z oponą koła zapasowego).

 •  Użycie innych wymiarowo tarcz kół i opon niż zalecane może spowodować niewłaściwe charakterystyki prowadzenia samochodu lub złe panowanie nad pojazdem, a w rezultacie może prowadzić do groźnego wypadku.
 •  Koła, które nie spełniają wymagań technicznych Kia, mogą być niewłaściwie dopasowane do samochodu Kia i w rezultacie może to doprowadzić do uszkodzenia pojazdu, złego prowadzenia lub braku panowania nad pojazdem.
 • Układ ABS pracuje na zasadzie porównywania prędkości kół. Rozmiar opony ma wpływ na prędkość kół.

  Kiedy ma miejsce wymiana opony, wszystkie 4 opony muszą mieć ten sam rozmiar co oryginalne opony dostarczone razem z samochodem. Zastosowanie innych opon może spowodować, że układ ABS (Antilock Brake System) i ESC (Electronic Stability Program) (jeśli jest w wyposażeniu) będzie pracował nieregularnie. (jeśli jest w wyposażeniu)

Wymiana opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym (jeśli znajduje się w pojeździe)

Bieżnik opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym wytrzymuje krócej niż bieżnik opony w kole bieżąco używanym. Należy wymienić oponę, gdy staną się widoczne paski wskaźnikowe sygnalizujące zużycie opony, znajdujące się na oponie.Wymienna kompaktowa opona koła zapasowego powinna być tego samego wymiaru i typu, jak opona zastosowana w nowym pojeździe i należy ją założyć na takie same kompaktowe koło zapasowe. Opona kompaktowa nie jest przeznaczona do zakładania na kole o normalnym wymiarze, a kompaktowe dojazdowe koło zapasowe nie jest przeznaczone do zakładania normalnej opony.

Geometria kół i wyważanie opon

Koła samochodu mają ustawioną geometrię i zostały dokładnie wyważone w zakładzie produkcyjnym tak, aby zużycie ich było jak na ...

Wymiana koła

Przy dokonywaniu wymiany z jakichkolwiek powodów kół metalowych należy upewnić się , czy nowe koła są odpowiednikiem oryginalnych k& ...

Zobacz tez:

Przyciski, przełączniki i wyłączniki (wersje z kierownicą po prawej stronie)
Przełączniki regulacji ustawienia zewnętrznych lusterek wstecznych*1 Pokrętło ręcznego poziomowania świateł głównych Wyłącznik układu wstrzymywania pracy silnika "Stop & Start"*1 Przełącznik układu ...

ASSYST PLUS
Wskaźnik serwisowy ASSYST PLUS informuje o terminie następnego przeglądu technicznego. Informacje o zakresach i terminach przeglądów technicznych są podane w książce serwisowej. Dalszych informacji na ten temat udzielają ...

Adaptacyjne światła stop
Adaptacyjne światła stop ostrzegają pojazd jadący z tyłu w sytuacji hamowania awaryjnego poprzez: migające światła stop włączenie świateł awaryjnych Przy prędkości powyżej 50 km/h w trakcie silnego hamowania l ...

Samochody