Mercedes-Benz Klasa A: Opony z właściwościami awaryjnymi (MOExtended)

Mercedes-Benz Klasa A –> Usuwanie awarii –> Uszkodzenie opony –> Opony z właściwościami awaryjnymi (MOExtended)

Wskazówki ogólne

Opony typu MOExtended (z właściwościami awaryjnymi) umożliwiają dalszą jazdę również po całkowitej stracie ciśnienia w jednej lub w kilku oponach. Opona nie może wykazywać żadnych wyraźnie widocznych uszkodzeń.
Oponę MOExtended można rozpoznać po oznaczeniu "MOExtended" na ścianie bocznej opony. Oznaczenie to znajduje się obok informacji o rozmiarze opony, nośności i indeksu prędkości.
Z systemu MOExtended można korzystać jedynie wówczas, gdy pojazd jest wyposażony w układ ostrzegania o spadku ciśnienia w oponach lub w układ kontroli ciśnienia w oponach i układ ten jest aktywny.
W przypadku pojawienia się komunikatu ostrzegawczego o spadku ciśnienia na wyświetlaczu wielofunkcyjnym:
Maksymalna odległość, jaką można przejechać w stanie częściowego obciążenia wynosi ok. 80 km, w przypadku obciążenia maksymalnego ok. 30 km.
Oprócz stanu obciążenia pojazdu maksymalna odległość, którą można osiągnąć w trybie awaryjnym, zależy od:
W zależności od obciążenia pojazdu lub techniki wykonywania manewrów dystans ten może się znacznie skrócić, lub na skutek ostrożnej techniki jazdy - wydłużyć.
Możliwy do pokonania dystans jest liczony od chwili pojawienia się komunikatu ostrzegawczego o spadku ciśnienia na wyświetlaczu wielofunkcyjnym.
W trybie awaryjnym nie wolno przekraczać prędkości 80 km/h.
Przy wymianie poszczególnych lub wszystkich opon należy zwrócić uwagę na zalecany
Jeśli po uszkodzeniu opony nie można zamontować opony MOExtended, można przez krótki czas użyć również opony standardowej. Należy zwracać uwagę na odpowiedni rozmiar i wersję (opona letnia/zimowa).
Pojazdy z oponami MOExtended nie są fabrycznie wyposażone w zestaw TIREFIT. W przypadku pofabrycznego montażu w pojeździe opon bez właściwości awaryjnych, np. opon zimowych, należy dodatkowo wyposażyć pojazd w zestaw TIREFIT. Zestaw TIREFIT jest dostępny w każdym fachowym serwisie.

Ważne zasady bezpieczeństwa

Ostrzeżenie 

Podczas jazdy z kołem dojazdowym pogarszają się reakcje pojazdu, np. podczas jazdy na zakrętach, silnego przyspieszania oraz hamowania. Istnieje ryzyko wypadku!
Nie należy przekraczać podanej prędkości maksymalnej. Unikać gwałtownych skrętów i manewrów oraz przejeżdżania przez przeszkody (krawężniki, dziury w jezdni, jazda terenowa). Dotyczy to w szczególności załadowanego pojazdu.
Jazdę w trybie awaryjnym należy zakończyć

Po jeździe z dojazdowym kołem zapasowym należy zlecić sprawdzenie obręczy w fachowym serwisie pod kątem jej dalszej przydatności. Uszkodzoną oponę należy w każdym przypadku wymienić.

Przygotowanie pojazdu

Pojazd może być wyposażony w: opony z właściwościami awaryjnymi (MOExtended) W pojazdach z oponami MOExtended nie jest konieczne przygotowanie ...

Zestaw TIREFIT

...

Zobacz tez:

Napinacze pasów bezpieczeństwa
Samochód wyposażony jest w napinacze pasów bezpieczeństwa miejsc przednich, które w przypadku gwałtownego zderzenia czołowego zapewniają dokładne przyleganie taśmy pasa do ciała pasażera, zanim rozpocznie się akcja przytrzy ...

System ISG
Twój pojazd może być wyposażony w system ISG, który zmniejsza zużycie paliwa, poprzez automatyczne zatrzymanie silnika, kiedy pojazd jest unieruchomiony. (Przykładowo: czerwone światło, znak Stop i korek drogowy). Silnik jest uruchamiany automa ...

Ręczne zaciąganie lub zwalnianie
Zaciąganie: Nacisnąć uchwyt Jeśli elektryczny hamulec postojowy zostanie zaciągnięty, zapala się czerwona lampka kontrolna w zestawie wskaźników. Elektryczny hamulec postojowy można zaciągn ...

Samochody