Toyota Aygo: Numer identyfikacyjny pojazdu
Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) stanowi legalne oznaczenie pojazdu. Jest to podstawowy numer identyfikacyjny samochodu, wymagany przy jego rejestracji.
Numer identyfikacyjny pojazdu wybity jest pod przednim prawym fotelem.
Wersje 3-drzwiowe
Numer identyfikacyjny pojazdu podany jest również na naklejce fabrycznej na środkowym prawym słupku.
Wersje 5-drzwiowe
Numer identyfikacyjny pojazdu podany jest również na naklejce fabrycznej na tylnym prawym słupku.
Paliwo
Układ smarowania silnika
Silnik 1KR
*: Objętość oleju jest przybliżoną wartością potrzebną do wymiany. Poziom oleju należy sprawdzać miarką po wcześniejszym rozgrzaniu i wyłączeniu silnika i odczekaniu ponad 5 minut.
Dobór oleju silnikowego
Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem "Toyota Genuine Motor Oil". Zalecane jest stosowanie oleju silnikowego "Toyota Genuine Motor Oil". Dopuszczalne jest stosowanie odpowiedniej jakości oleju silnikowego innej marki.
Gatunek oleju: 0W-20, 5W-30 i 10W-30: ACEA A5/B5 lub A5/B5 i A1/B1 lub olej wielosezonowy API ze specyfikacją SL "Energy-Conserving", SM "Energy-Conserving", SN "Resource-Conserving" lub olej wielosezonowy z certyfikatem ILSAC lub 15W-40: Olej wielosezonowy API SL, SM lub SN Zalecana lepkość oleju (SAE): Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem o lepkości SAE 0W-20, zapewniającym najniższe zużycie paliwa i dobre własności rozruchowe w niskich temperaturach.
Jeżeli olej SAE 0W-20 nie jest dostępny, można zastosować olej SAE 5W-30. Jednak podczas kolejnej wymiany oleju powinien zostać zastąpiony olejem SAE 0W-20.
W przypadku użycia oleju silnikowego o lepkości SAE 10W-30 lub wyższej, przy bardzo niskich temperaturach otoczenia, mogą wystąpić trudności z rozruchem silnika, dlatego zalecany jest olej o lepkości SAE 0W-20 lub 5W-30.
Lepkość oleju (0W-20 wyjaśniona jest jako przykład):
- Oznaczenie lepkości 0W w oznaczeniu 0W-20 określa cechę oleju determinującą łatwość niskotemperaturowego rozruchu silnika. Olej z niższym oznaczeniem liczbowym przed literą W zapewnia lepsze własności rozruchowe w niskich temperaturach.
- Liczba 20 w oznaczeniu 0W-20 odnosi się do lepkości wysokotemperaturowej.
Olej z wyższym oznaczeniem liczbowym wykazuje większą stabilność własności w wysokich temperaturach i jest odpowiedni do jazdy z dużymi prędkościami lub maksymalnym obciążeniem.
Oznakowania na opakowaniach olejów silnikowych: Na opakowaniach niektórych olejów silnikowych umieszczany jest jeden lub oba rodzaje zastrzeżonych znaków API, pomagając wybrać odpowiedni produkt.
- Symbol klasy jakości według API
Górna część: Napis "API SERVICE SN" świadczy o oznaczeniu klasy jakości według Amerykańskiego Instytutu Nafty (API).
Środkowa część: Napis "SAE 0W-20" oznacza klasę lepkości według SAE.
Dolna część: Napis "Resource Conserving" oznacza, że olej ma właściwości obniżające zużycie paliwa i niezagrażające środowisku naturalnemu.
- Znak certyfikatu ILSAC
Znak certyfikatu Międzynarodowego Komitetu Normowania i Atestacji Środków Smarnych (ILSAC) znajduje się na przedniej stronie pojemnika z olejem.
Silnik HM01
*: Objętość oleju jest przybliżoną wartością potrzebną do wymiany. Poziom oleju należy sprawdzać miarką po wcześniejszym rozgrzaniu i wyłączeniu silnika i odczekaniu ponad 5 minut.
Dobór oleju silnikowego
Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem "TOTAL ACTIVA 7000/9000" lub "TOTAL QUARTZ 7000/9000". Zalecane jest stosowanie oleju silnikowego "TOTAL ACTIVA 7000/9000" lub "TOTAL QUARTZ 7000/9000". Dopuszczalne jest stosowanie odpowiedniej jakości oleju silnikowego innej marki.
Gatunek oleju: 5W-40 i 10W-40: Olej wielosezonowy API ze specyfikacją SL "Energy-Conserving", SM "Energy-Conserving" Zalecana lepkość oleju (SAE):
W przypadku użycia oleju silnikowego o lepkości SAE 10W-40 lub wyższej, przy bardzo niskich temperaturach otoczenia, mogą wystąpić trudności z rozruchem silnika, dlatego zalecany jest olej o lepkości SAE 5W-40.
Lepkość oleju (5W-40 wyjaśniona jest jako przykład):
- Oznaczenie lepkości 5W w oznaczeniu 5W-40 określa cechę oleju determinującą łatwość niskotemperaturowego rozruchu silnika. Olej z niższym oznaczeniem liczbowym przed literą W zapewnia lepsze własności rozruchowe w niskich temperaturach.
- Liczba 40 w oznaczeniu 5W-40 odnosi się do lepkości wysokotemperaturowej.
Olej z wyższym oznaczeniem liczbowym wykazuje większą stabilność własności w wysokich temperaturach i jest odpowiedni do jazdy z dużymi prędkościami lub maksymalnym obciążeniem.
Oznakowania na opakowaniach olejów silnikowych: Na opakowaniach niektórych olejów silnikowych umieszczany jest zastrzeżony znak API, pomagając wybrać odpowiedni produkt.
Symbol klasy jakości według API
Górna część: Napis "API SERVICE SM" świadczy o oznaczeniu klasy jakości według Amerykańskiego Instytutu Nafty (API).
Środkowa część: Napis "SAE 5W-40" oznacza klasę lepkości według SAE.
Dolna część: Napis "Energy Conserving" oznacza, że olej ma właściwości obniżające zużycie paliwa i niezagrażające środowisku naturalnemu.
Zobacz tez:
Sterowniki i funkcje systemu
Odtwarzacz CD
Typ A-3
(system z Bluetooth Wireless Technology)
Typ A-4
❈ Wyświetlacz i ustawienia mogą się
różnić zależnie od wybranego rodzaju
systemu audio. ...
Panel obsługi automatycznej
klimatyzacji THERMOTRONIC (2 strefowej)
Ustawianie temperatury z lewej strony
Automatyczne sterowanie klimatyzacją
Odszranianie szyby przednie
Zwiększanie intensywności nawiewu
Ustawianie rozdziału nawiewu powietrza
Wyświetlacz
Włączanie lub wyłączanie cyrkulacji powietrza
...
Bezpieczniki
Układ elektryczny pojazdu chroniony jest
za pomocą bezpieczników przed uszkodzeniem
w wyniku przeciążenia.
Samochód HYUNDai posiada 2 (lub 3)
tablice bezpieczników. Jedna umieszczona
jest w desce rozdzielczej po stronie
kierowcy, a druga w komorze ...