Toyota Aygo: Wersje 5-drzwiowe

Wersje 5-drzwiowe


 1. Poduszka powietrzna pasażera na przednim fotelu
 2. Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera
 3. Wskaśnik stanu poduszki powietrznej pasażera
 4. Boczne poduszki powietrzne
 5. Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych
 6. Kurtyny powietrzne (w niektórych wersjach)
 7. Czujniki bocznych poduszek powietrznych (z tyłu) (w niektórych wersjach)
 8. Czujniki bocznych poduszek powietrznych (z przodu)
 9. Napinacze pasów bezpieczeństwa i ograniczniki siły napięcia
 10. Czołowa poduszka powietrzna kierowcy
 11. Centralny czujnik układu poduszek powietrznych
 12. Czujniki czołowych poduszek powietrznych

Główne elementy układu poduszek powietrznych pokazano na ilustracji.

Całość nadzorowana jest przez centralny czujnik układu poduszek powietrznych. Reakcja chemiczna w napełniaczach powoduje błyskawiczne wypełnienie poduszek nietoksycznym gazem, dzięki czemu powstrzymują one przemieszczanie się osób znajdujących się w samochodzie.


Środki ostrożności dotyczące poduszek powietrznych

Należy przestrzegać podanych niżej zaleceń dotyczących poduszek powietrznych.

Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.

Kierowca i wszyscy pasażerowie samochodu powinni podczas jazdy mieć zapięte prawidłowo pasy bezpieczeństwa.

Poduszki powietrzne stanowią jedynie uzupełnienie podstawowego działania ochronnego pasów bezpieczeństwa.

Czołowa poduszka powietrzna po stronie kierowcy napełnia się ze znaczną prędkością oraz siłą i może spowodować śmierć lub poważne obrażenia ciała, jeżeli kierowca znajduje się zbyt blisko niej.

Ponieważ w przypadku poduszki powietrznej kierowcy strefa niebezpieczna mieści się w granicach pierwszych 50-75 mm jej rozwijania, zachowanie dystansu 250 mm od miejsca zamontowania poduszki zapewnia odpowiedni margines bezpieczeństwa. Odległość ta mierzona jest od środka koła kierownicy do mostka klatki piersiowej. Gdy odległość ta jest mniejsza niż 250 mm, zalecane jest skorygowanie pozycji za kierownicą w jeden z następujących sposobów:

Ustawienie fotela według powyższych zaleceń nie powinno ograniczać możliwości swobodnego operowania pedałami i kierownicą oraz obserwacji wskaśników na desce rozdzielczej.

Środki ostrożności dotyczące poduszek powietrznych

Środki ostrożności dotyczące poduszek powietrznych

Środki ostrożności dotyczące poduszek powietrznych

Modyfikacje i złomowanie elementów układu poduszek powietrznych

Niżej wymienionych prac nie należy przeprowadzać bez konsultacji z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem.

Może to doprowadzić do uszkodzenia lub przypadkowego odpalenia (napełnienia) poduszek powietrznych, grożąc spowodowaniem śmierci lub poważnych obrażeń ciała.

W rezultacie odpalenia poduszek powietrznych (napełnienia)

Warunki działania (przednie poduszki powietrzne)

Odpalenie przednich poduszek powietrznych nastąpi, gdy siła uderzenia przekroczy określoną wartość progową, odpowiadającą zderzeniu czołowemu z nieruchomą i nieodkształcalną przeszkodą przy prędkości około 20-30 km/h.

Jednak prędkość progowa będzie znacznie wyższa w następujących sytuacjach:

W zależności od rodzaju kolizji możliwe jest, że tylko napinacze pasów bezpieczeństwa zostaną aktywowane.

Warunki działania (boczne poduszki powietrzne)

Boczne poduszki powietrzne zostaną odpalone, gdy siła kolizji przekroczy określoną wartość progową (odpowiadającą poprzecznemu uderzeniu w kabin ę przez pojazd o masie około 1500 kg przy prędkości około 20-30 km/h).

Warunki działania (boczne poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne [w niektórych wersjach])

Sytuacje, w których może nastąpić odpalenie (napełnienie) poduszek powietrznych, mimo że nie doszło do kolizji

Przednie poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne (w niektórych wersjach) mogą zostać odpalone w przypadku silnego uderzenia w spód samochodu.

Wybrane przykłady pokazane są na ilustracji.

Rodzaje kolizji, przy których odpalenie przednich poduszek powietrznych może nie nastąpić (przednie poduszki powietrzne)

Przednie poduszki powietrzne zostały zaprojektowane tak, aby nie zostały odpalone przy uderzeniu z boku lub z tyłu, przewróceniu pojazdu, a także w sytuacji zderzenia czołowego przy małej prędkości jazdy. Jednak w przypadku, gdy w czasie dowolnego typu zderzenia dojdzie do odpowiednio silnego wyhamowania ruchu samochodu do przodu, odpalenie przednich poduszek powietrznych może nastąpić.

Rodzaje kolizji, przy których odpalenie poduszek powietrznych może nie nastąpić (boczne poduszki powietrzne lub boczne poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne [w niektórych wersjach])

Boczne poduszki powietrzne lub boczne poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne mogą nie zostać odpalone w przypadku skośnego uderzenia w bok nadwozia lub mniej grośnego uderzenia w bok samochodu poza kabiną pasażerską.

Boczne poduszki powietrzne nie zostaną odpalone przy zderzeniu czołowym, uderzeniu w tył lub przewróceniu samochodu, a także w sytuacji zderzenia bocznego przy małej prędkości jazdy.

Kurtyny powietrzne nie zostaną odpalone przy uderzeniu w tył lub przewróceniu samochodu, a także w sytuacji zderzenia bocznego lub zderzenia czołowego przy małej prędkości jazdy.

Kiedy należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem

W niżej wyszczególnionych przypadkach samochód wymaga kontroli i/lub naprawy. Należy niezwłocznie skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem.

Wersje 3-drzwiowe

Poduszka powietrzna pasa- żera na przednim fotelu Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera Wskaśnik stanu poduszki powietrznej pasażer ...

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik ten powoduje zablokowanie działania czołowej poduszki powietrznej przy przednim fotelu pasażera. Z funkcji zablokowania poduszki powietrznej ...

Zobacz tez:

Przyciski sterujące systemem audio w kierownicy
Niektóre funkcje systemu audio mogą być kontrolowane za pomocą przycisków sterujących w kierownicy. Obsługa systemu audio może jednak różnić się w zależności od zainstalowanego systemu audio lub systemu multimedialnego. ...

Oświetlenie wnętrza
OSTROŻNIE Nie używać wewnętrznego oświetlenia przez dłuższy czas, gdy silnik nie pracuje. Może to spowodować rozładowanie akumulatora.   OSTRZEŻENIE Nie należy używać oświetlenia ...

Zużycie paliwa - emisje CO2
Wartości zużycia paliwa, podane w tabeli, zostały określone na podstawie prób homologacyjnych przewidzianych przez specjalne Dyrektywy Europejskie. ZUŻYCIE PALIWA I EMISJE CO2 zGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCĄ NORMĄ EUROPEJSKĄ * Dla wersji/rynk& ...

Samochody