Fiat 500: Przednie poduszki powietrzne

Przednie poduszki powietrzne (po stronie kierowcy i pasażera) oraz poduszka powietrzna chroniąca kolana kierowcy (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano), chronią pasażerów miejsc przednich przed zderzeniem czołowym o średnio-dużej energii zderzenia, poprzez rozłożenie poduszki powietrznej pomiędzy pasażerem a kierownicą lub deską rozdzielczą.

Brak uruchomienia poduszek powietrznych w innych typach zderzeń (boczne, tylne, wywrócenie się samochodu itp), nie oznacza nieprawidłowego działania systemu.

W przypadku zderzenia czołowego centralka elektroniczna uaktywnia, gdy jest to konieczne, napełnianie poduszki.

Poduszka napełnia się natychmiast, stanowiąc ochronę pomiędzy pasażerami i elementami samochodu, które mogłyby spowodować obrażenia; natychmiast potem poduszka opróżnia się.

Przednie poduszki powietrzne nie zastępują, ale uzupełnią użycie pasów bezpieczeństwa, które zalecamy zawsze zapinać, jak przewidują przepisy legislacyjne w Europie oraz w większości krajów poza Europą.

W przypadku zderzenia osoba, która nie zapięła pasa bezpieczeństwa, przesunie się do przodu i może uderzyć w poduszkę już w fazie otwierania. W tego typu sytuacji ochrona zapewniana przez poduszkę powietrzną jest dużo mniejsza.

Poduszki powietrzne przednie po stronie kierowcy i pasażera są zaprojektowane i wykalibrowane, aby zwiększyć ochronę pasażerów miejsc przednich, którzy mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Ich objętość w momencie maksymalnego napełnienia wypełnia większą część przestrzeni pomiędzy kierownicą i kierowcą oraz pomiędzy deską rozdzielczą i pasażerem.

W przypadku zderzeń czołowych o niskiej energii (dla których wystarczy zabezpieczenie pasami bezpieczeństwa), poduszki powietrzne nie uruchomią się.

Dlatego zawsze konieczne jest używanie pasów bezpieczeństwa, które w razie zderzenia czołowego zapewniają pasażerom prawidłową pozycję.

Przednia poduszka powietrzna po stronie kierowcy (A-rys. 71)

Składa się z poduszki wypełniającej się natychmiast, umieszczonej w odpowiedniej wnęce w centralnej części kierownicy.

Przednia poduszka powietrzna po stronie kierowcy


Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera (B-rys. 72)

Składa się z poduszki wypełniającej się natychmiast, umieszczonej w specjalnej wnęce w desce rozdzielczej, a jej objętość jest większa niż objętość poduszki po stronie kierowcy.

Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera


Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera a foteliki dla dzieci

Należy postępować ZAWSZE zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie umieszczonej z obu stron daszka przeciwsłonecznego (rys. 72a).

Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera a foteliki dla dzieci


Poduszka powietrzna ochrony kolan kierowcy (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) (C-rys. 73)

Składa się z poduszki powietrznej wypełniającej się natychmiast, umieszczonej w specjalnej wnęce pod osłoną kolumny kierownicy na wysokości kolan kierowcy; stanowi ona dodatkową ochronę dla kierowcy w razie zderzenia czołowego.

Poduszka powietrzna ochrony kolan kierowcy


Wyłączanie poduszek powietrznych po stronie pasażera: przedniej i bocznej (side bag) (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)

W razie absolutnej konieczności przewożenia dziecka na siedzeniu przednim w foteliku odwróconym przeciwnie do ruchu pojazdu, należy bezwzględnie wyłączyć przednią poduszkę powietrzną po stronie pasażera i boczną przednią poduszkę (side bag) (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano).

Lampka sygnalizacyjna , znajdująca
się w środkowej części deski rozdzielczej, będzie się świecić aż do ponownego uruchomienia przedniej poduszki powietrznej po stronie pasażera i poduszki przedniej bocznej (side bag) (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano).

OSTRZEŻENIE Aby wyłączyć ręcznie przednią poduszkę powietrzną po stronie pasażera i boczną przednią poduszkę (side bag) (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano), należy zapoznać się z rozdziałem "Poznawanie samochodu" w sekcji "Wyświetlacz".

Uzupełniający system bezpieczeństwa biernego (srs) - poduszki powietrzne

Samochód ten może być wyposażony w następujące elementy:  przednia poduszka powietrzna dla kierowcy;  przednia poduszka powietrzn ...

Boczne poduszki powietrzne

(Side bag - Window bag) W celu zwiększenia ochrony pasażerów w przypadku zderzenia bocznego samochód wyposażony jest w przednie boczne poduszki po ...

Zobacz tez:

Wskaźnik temperatury płynu chłodzącego silnik (jeśli jest w wyposażeniu, Zestaw wskaźników typu B)
Nie należy kontynuować jazdy z przegrzanym silnikiem. Jeżeli Państwa silnik przegrzewa się, zwrócić się do paragrafu "Jeżeli silnik przegrzewa się" w dziale 6. OSTROŻNIE Jeżeli wskazówka wskaźnika przesuw ...

Konserwacja podwozia
Substancje korozyjne wykorzystywanie do usuwania lodu lub śniegu oraz pyłu z nawierzchni dróg mogą gromadzić się na podwoziu. Jeżeli substancje te nie będą usuwane, może wystąpić przyspieszona korozja takich elementów podwozia ...

Regulacja pochylenia oparcia
aby pochylić oparcie, należy: 1. Lekko pochylić do przodu i podnieść dźwignię regulacji pochylenia oparcia fotela. 2. Ostrożnie pochylić się i ustawić oparcie w wymaganym położeniu. 3. Zwolnić dźwignię i sp ...

Samochody