Fiat 500: Stan ogólny samochodu
1) KLUCZYKI I CODE CARD
- Mocne uderzenia mogą uszkodzić elementy elektroniczne znajdujące się w kluczyku. Aby zagwarantować skuteczność urządzeń elektronicznych w kluczykach, nie należy wystawiać ich na działanie promieni słonecznych.
- W przypadku zmiany użytkownika samochodu niezbędne jest, aby nowy użytkownik otrzymał wszystkie kluczyki oraz kartę kodową CODE card.
2) SIEDZENIA
- Poszycia siedzeń z tkaniny zaprojektowano tak, aby były bardzo
trwałe przy normalnych warunkach użytkowania samochodu.
Niemniej jednak należy absolutnie unikać długotrwałego i/lub nagłego pocierania ubraniem posiadającym sprzączki metalowe, guziki ozdobne, mocowania na rzepy i/lub tym podobne, które w sposób miejscowy i jednostajny mogłoby spowodować przetarcie włókna i w konsekwencji uszkodzenie poszycia.
- Przed złożeniem oparcia siedzenia należy usunąć jakiekolwiek znajdujące się na nim przedmioty.
3) KLIMATYZACJA
Należy absolutnie unikać stosowania czynnika R12, który nie jest kompatybilny z komponentami układu klimatyzacji.
4) WYCIERACZKI SZYBY PRZEDNIEJ - WYCIERACZKA SZYBY TYLNEJ
- Nie należy włączać wycieraczek szyby przedniej lub wycieraczki szyby tylnej w celu oczyszczenia szyby ze zgromadzonego śniegu lub lodu. W tego typu warunkach, jeżeli wycieraczki zostaną nadmiernie obciążone, interweniuje zabezpieczenie silniczka, które wstrzymuje jego funkcjonowanie nawet na kilka sekund. Jeżeli następnie funkcjonowanie wycieraczek nie zostanie przywrócone, należy zwrócić się ASO marki Fiat.
- Nie należy uruchamiać wycieraczek szyby przedniej, jeśli ich pióra odchylone są od szyby.
5) DACH OTWIERANY
- W przypadku występowania poprzecznego bagażnika dachowego zaleca się używać dachu tylko w pozycji "spojler".
- Nie należy otwierać dachu, gdy znajduje się na nim śnieg lub lód: istnieje ryzyko uszkodzenia dachu.
- Należy uważać, aby podczas otwierania pokrywy bagażnika nie uderzyć nią o przedmioty znajdujące się na bagażniku dachowym.
6) DACH SKŁaDANY
- Nie należy otwierać dachu składanego, gdy znajduje się na nim śnieg lub lód: istnieje ryzyko uszkodzenia dachu.
- Zabrania sie umieszczania na półce tylnej przedmiotów, które podczas fazy składania dachu mogą go uszkodzić.
- Zabrania się umieszczania jakichkolwiek obciążeń na dachu.
- Należy usuwać natychmiast odchody ptaków lub żywicę drzew z dachu, ponieważ - ze względu na swoje właściwości żrące - mogą one spowodować poważne uszkodzenia tkaniny.
- Nie należy używać myjek pod wysokim ciśnieniem.
- Podczas korzystania z dysz parowych lub wodnych należy zawsze zachowywać odpowiednią odległość i nie przekraczać maksymalnej temperatury 60C. Jeśli odległość będzie zbyt niska lub ciśnienie zbyt wysokie, można spowodować uszkodzenia, odkształcenia dachu i doprowadzić do przeciekania wody.
- W przypadku użycia prądownicy wodnej, dysza nie może być kierowana bezpośrednio występy obwodowe płótna i na nakładkę obwodową szyby tylnej, w przeciwnym przypadku mogą wystąpić przecieki wody.
- Nie należy stosować nigdy alkoholu, benzyny, produktów chemicznych, detergentów, wywabiaczy plam, wosku, rozpuszczalników i produktów typu "czyści i nabłyszcza".
- Aby uniknąć tworzenia się plam i zacieków nie należy pozostawiać osadzonego w jednym miejscu mydła, ale spłukać go natychmiast, powtarzając w razie konieczności operację czyszczenia.
- Dla uzyskania optymalnego wyniku końcowego ważne jest, aby produkt impregnujący używany był zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.
- Gumowe uszczelki dachu składanego należy myć wyłącznie wodą. W przypadku, gdy zauważymy, że są wyschnięte lub częściowo-sklejone, należy zastosować talk kosmetyczny lub użyć produktów do konserwacji gumy (sprayów silikonowych).
7) BAGAŻNIK DACHOWY/NA NARTY
Zastosowanie belek poprzecznych na relingach wzdłużnych uniemożliwia użycie dachu otwieranego, ponieważ wówczas belki uniemożliwiają otwarcie go. Nie należy więc otwierać dachu otwieranego, jeśli na dachu znajdują się belki poprzeczne.
8) SYSTEM EOBD
Jeśli po przekręceniu kluczyka w wyłączniku zapłonu w
położenie MAR lampka sygnalizacyjna nie
zaświeca się lub
podczas jazdy zaświeca się albo miga, a jednocześnie na
wyświetlaczu pojawia się komunikat (dla wersji/rynków, gdzie
przewidziano), należy możliwie jak najszybciej zwrócić się do
ASO marki Fiat. Działanie lampki sygnalizacyjnej
może być
zweryfikowane - przy pomocy specjalnej aparatury - przez
funkcjonariuszy kontroli ruchu drogowego. Należy przestrzegać
przepisów obowiązujących w kraju, w którym się podróżuje.
9) DRZWI
Należy upewnić się o posiadaniu przy sobie kluczyka w momencie zamykania danych drzwi lub pokrywy bagażnika, aby uniknąć zablokowania kluczyka we wnętrzu samochodu.
W razie zamknięcia kluczyka wewnątrz samochodu można go odzyskać wyłącznie posługując się drugim kluczykiem z wyposażenia samochodu.
10) MULTIMEDIA
- Panel przedni i szybkę wyświetlacza należy czyścić wyłącznie miękką, suchą i antystatyczną szmatką. Produkty detergentowe i nabłyszczające mogą uszkodzić jego powierzchnię. Nie należy stosować alkoholu, benzyn i ich pochodnych.
- Nie należy korzystać z wyświetlacza jako bazy pod wsporniki na przyssawce lub kleju do nawigacji zewnętrznych lub urządzeń typu smartfon i tym podobnych.
11) TANKOWANIE SAMOCHODU Z SILNIKIEM DIESLA
W przypadku samochodów z silnikami Diesla należy tankować samochód wyłącznie olejem napędowym, zgodnym z normą europejską EN590. Użycie innych produktów lub mieszanek może uszkodzić nieodwracalnie silnik z konsekwencją utraty gwarancji wynikłych z tych przyczyn. W razie przypadkowego zatankowania innego typu paliwa nie należy uruchamiać silnika, ale opróżnić całkowicie zbiornik paliwa. W razie uruchomienia silnika nawet na krótki okres czasu, konieczne jest opróżnienie, poza zbiornikiem paliwa, całego układu zasilania.
12) PASY BEZPIECZEŃSTWA - NAPINACZE
Interwencje, które powodują uderzenia, wibracje lub nagrzanie miejscowe (powyżej 100C przez maksymalny czas 6 godzin), w strefie napinacza, mogą spowodować jego uszkodzenie lub uaktywnienie się.
W razie konieczności wykonania interwencji w zakresie tego typu komponentów, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.
13) WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE SILNIKA
- Zaleca się, w pierwszym okresie użytkowania, nie wymagać od samochodu maksymalnych obciążeń (np. gwałtownie przyspieszać, jechać zbyt długo z maksymalnymi obrotami, ostro hamować itp.).
- Gdy silnik jest wyłączony, nie należy zostawiać kluczyka w wyłączniku zapłonu w położeniu MAR, aby uniknąć niepotrzebnego poboru prądu i rozładowania akumulatora.
- Miganie lampki sygnalizacyjnej
przez 60 sekund po
uruchomieniu silnika lub podczas przedłużającego się uruchamiania go oznacza awarię w systemie nagrzewania świec żarowych. Jeżeli silnik uruchomi się, można zwyczajnie korzystać z samochodu, ale należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat. - Należy unikać absolutnie uruchamiania silnika przez pchanie, holowanie lub zjazd ze wzniesienia. Czynności tego typu mogą spowodować napływ paliwa do katalizatora i jego nieodwracalne uszkodzenie.
- Kategorycznie należy unikać używania ładowarki do akumulatorów w celu awaryjnego uruchomienia silnika: można wówczas spowodować uszkodzenie systemów elektronicznych oraz centralek zapłonu i zasilania silnika.
- Nie należy podłączać przewodu do styku ujemnego (-) rozładowanego akumulatora. Wywołana w ten sposób iskra elektryczna może doprowadzić do eksplozji akumulatora i spowodować poważne obrażenia ciała. Należy korzystać wyłącznie z konkretnego punktu masy, nie z dowolnego punktu na widocznych elementach metalowych.
- Naciskanie pedału przyspieszenia przed wyłączeniem silnika nie służy niczemu, powoduje jedynie niepotrzebne zużycie paliwa, a w przypadku silników z turbosprężarką jest szczególnie szkodliwe.
14) OBSŁUGA SKRZYNI BIEGÓW: MANUALNEJ I DUALOGIC
- Nie należy prowadzić samochodu z ręką opartą na dźwigni zmiany biegów, ponieważ nawet lekki nacisk przy długiej jeździe może spowodować zużycie wewnętrznych elementów skrzyni biegów.
- W razie awarii skrzyni biegów należy możliwie jak najszybciej zwrócić się do ASO marki Fiat w celu sprawdzenia układu.
- Należy unikać trzymania ręki na dźwigni poza momentami, kiedy wymagana jest zmiana biegów lub włączenie trybu Auto/Manual.
- Na skutek nieprawidłowego użytkowania łopatek (pchnięcie ich w kierunku deski rozdzielczej), można spowodować ich uszkodzenie.
- Aby zapewnić długotrwałą skuteczność sprzęgła, nie należy używać pedału przyspieszenia do utrzymania samochodu w miejscu (jak na przykład: postój na stromej drodze); przegrzanie sprzęgła może bowiem spowodować jego uszkodzenie, należy więc używać pedału hamulca i nacisnąć na pedał przyspieszenia tylko wówczas, gdy zdecydujemy się ruszyć.
- W przypadku, gdy komunikaty te nadal będą wyświetlane, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.
15) ŁaŃCUCHY PRZECIWPOŚLIZGOWE
- Gdy zamontowane są łańcuchy przeciwpoślizgowe, należy utrzymywać prędkość umiarkowaną, nie przekraczać 50 km/h.
- Przy zamontowanych łańcuchach przeciwpoślizgowych należy bardzo delikatnie posługiwać się pedałem przyspieszenia, celem uniknięcia lub ograniczenia do maksimum poślizgu kół napędzających, aby nie spowodować pęknięcia łańcuchów, co może doprowadzić do uszkodzenia nadwozia i mechanizmów.
- Unikać dziur w jezdni, nie najeżdżać na krawężniki lub chodniki i nie przejeżdżać długich tras po drogach nieośnieżonych, aby nie uszkodzić samochodu i nawierzchni drogi.
16) GNIAZDKO PRĄDOWE
Do gniazdka prądowego (zapalniczki) można podłączyć akcesoria o mocy nieprzekraczającej 180 W (maksymalny pobór prądu 15 A).
17) FILTR OLEJU NAPĘDOWEGO
Obecność wody w układzie zasilania może spowodować poważne
uszkodzenie systemu wtrysku i spowodować nieregularne działanie
silnika. W przypadku zaświecenia się lampki sygnalizacyjnej
lub
symbolu należy zwrócić się
możliwie jak najszybciej do ASO
marki Fiat, aby spuścić wodę z filtra.
Jeżeli tego typu informacja pojawi się zaraz po zatankowaniu, prawdopodobnie do zbiornika paliwa przedostała się woda: w tym przypadku należy wyłączyć natychmiast silnik i skontaktować się z ASO marki Fiat.
18) WYMIANA KOŁa - ZESTAW DO NAPRAWY OPON FIX&GO
- Należy zwrócić się, możliwie jak najszybciej, do ASO marki Fiat, aby zweryfikować prawidłowość dokręcenia śrub mocujących koło.
- W przypadku przebicia opony, spowodowanego ciałami obcymi, możliwa jest naprawa opony, której maksymalna średnica przebicia równa jest 4 mm na bieżniku i na powierzchni toczenia opony.
19) ŻARÓWKI I BEZPIECZNIKI
- Żarówkę halogenową należy trzymać wyłącznie za jej część metalową. Jeżeli bańka żarówki zostanie dotknięta dłonią, spowoduje to zmniejszenie intensywności światła oraz może zmniejszyć się jej żywotność. W przypadku niezamierzonego dotknięcia należy przetrzeć bańkę szklaną żarówki szmatką zwilżoną alkoholem i pozostawić do wyschnięcia.
- Zaleca się, jeżeli to możliwe, wykonywać wymianę żarówek w ASO marki Fiat. Poprawne funkcjonowanie i ustawienie świateł zewnętrznych jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa jazdy i regulowane jest przepisami kodeksu drogowego.
- Wymianę żarówki kierunkowskazów bocznych należy wykonać z zachowaniem wszelkich niezbędnych zaleceń, aby nie uszkodzić karoserii (zaleca się użyć karty z wystarczająco sztywnego materiału plastycznego i odpowiedniej podkładki dystansowej).
- razie potrzeby umycia komory silnika należy zwracać uwagę, aby nie kierować bezpośrednio strugi wody na skrzynkę bezpieczników w komorze silnika.
20) PODNOSZENIE SAMOCHODU
W wersjach wyposażonych w poszerzone progi należy zachować szczególną ostrożność przy ustawianiu ramion podnośnika samochodowego lub warsztatowego.
21) WYKAZ CZYNNOŚCI PRZEGLĄDÓW OKRESOWYCH
- Wersje benzynowe: W przypadku samochodu eksploatowanego przeważnie w mieście i o przebiegu rocznym w kilometrach poniżej 10 000 km konieczna jest wymiana oleju silnikowego i filtra oleju silnikowego co 12 miesięcy.
- Wersje Diesel: W przypadku, gdy samochód używany jest przeważnie w mieście, konieczna jest wymiana oleju silnikowego i filtra oleju silnikowego co 12 miesięcy.
22 OBSŁUGA: SPRAWDZANIE POZIOMU PŁYNÓW
- Uwaga, podczas uzupełniania nie należy mieszać ze sobą różnych płynów: wszystkie one nie są wzajemnie kompatybilne i mogą uszkodzić samochód.
- Nie należy uzupełniać olejem o właściwościach innych niż te, jakie posiada olej znajdujący się już w silniku.
- Użycie produktów o innych parametrach niż oryginalne może spowodować poważne uszkodzenie silnika i utratę gwarancji.
- Należy uważać, aby płynem hamulcowym, powodującym
korozję, nie polać elementów lakierowanych.
Jeżeli tak się stanie, należy natychmiast przemyć takie miejsce wodą.
23) PARAFLUUP
Układ chłodzenia silnika wykorzystuje płyn zapobiegający przed zamarzaniem PARAFLUUP. Aby ewentualnie uzupełnić użyć płynu tego samego jaki znajduje się w układzie chłodzenia. Płyn PARAFLUUP nie może być mieszany z żadnym innym płynem. Jeżeli jednak tak się stanie należy sprawdzić zaistniałą sytuację, unikając absolutnie uruchomienia silnika i skontaktować się z ASO Fiata.
24) WYMIANA AKUMULATORA
Nieprawidłowe zamontowanie akcesoriów elektrycznych i elektronicznych może spowodować poważne uszkodzenie samochodu. Jeżeli po zakupieniu samochodu zamierzamy zainstalować dodatkowe akcesoria (np. alarm), należy zwrócić się do ASO marki Fiat, która zasugeruje najbardziej odpowiednie urządzenie, a także określi konieczność użycia ewentualnego akumulatora o większej pojemności.
25) CZUJNIKI PARKOWANIA
- Dla prawidłowego funkcjonowania systemu konieczne jest,
aby czujniki były zawsze czyste, nie pokryte błotem, brudem,
śniegiem lub lodem. Podczas czyszczenia czujników należy
zachować maksymalną ostrożność, aby ich nie porysować i
nie uszkodzić, należy unikać używania szmatek suchych,
szorstkich lub twardych. Czujniki należy przemyć czystą wodą,
ewentualnie z dodatkiem szamponu do mycia samochodu.
W myjniach, w których używane są dysze ciśnieniowe pary lub wody pod wysokim ciśnieniem, czujniki należy czyścić szybko, trzymając dyszę w odległości ponad 10 cm.
- W sprawie ewentualnych czynności interwencyjnych w zakresie zderzaka w okolicy czujników należy zwracać się wyłącznie do ASO marki Fiat. Wykonane w niewłaściwy sposób interwencje w zakresie zderzaka mogłyby bowiem zakłócić działanie czujników parkowania.
26) ZUŻYTY OLEJ SILNIKOWY
Aby uniknąć uszkodzeń silnika, zaleca się wymienić olej silnikowy w momencie, gdy zacznie migać czerwona lampka sygnalizacyjna v(lub świecić światłem stałym żółta lampka sygnalizacyjna v, dla wersji/rynków, gdzie przewidziano). Należy zwrócić się do ASO marki Fiat.
27) KAROSERIA
- Należy unikać mycia samochodu na myjniach automatycznych z rolkami i/lub szczotkami. Lepiej jest myć samochód ręcznie przy użyciu środków czyszczących o PH neutralnym; po umyciu należy wysuszyć samochód przy użyciu zwilżonej szmatki z irchy. Do pielęgnacji samochodu nie zaleca się stosowania produktów ściernych i/lub polerujących.
- Odchody ptaków muszą być natychmiast starannie zmywane, ponieważ ich kwasowość jest szczególnie agresywna dla lakieru.
- Należy unikać (w miarę możliwości) parkowania samochodu pod drzewami; natychmiast należy usuwać z pojazdu substancje żywiczne natury roślinnej, ponieważ późniejsze ich usunięcie - po zaschnięciu na lakierze - może wymagać użycia środków ściernych i/lub polerujących, które wyraźne są odradzane z uwagi na ich właściwości mogące wpłynąć na zmianę charakterystycznej matowości lakieru.
- Odradza się mycie samochodu lancą wodną pod ciśnieniem, a w przypadku jej użycia należy trzymać ją przynajmniej w odległości minimum 40 cm, natomiast woda powinna mieć temperaturę otoczenia.
28) SZYBY
Do czyszczenia szyby przedniej i szyby tylnej nie należy stosować czystego płynu do spryskiwaczy; konieczne jest rozcieńczenie go w miarę możliwości w proporcji 50% z wodą.
29) LPG
- Samochód ten wyposażony jest w układ wtrysku gazu LPG opracowany specjalnie dla tego samochodu: absolutnie zabrania się więc zmieniania konfiguracji układu lub odnośnych komponentów. Użycie innych komponentów lub materiałów może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie i zmniejszenie bezpieczeństwa, dlatego w przypadku awarii należy zwrócić się do ASO marki Fiat.
- Maksymalne temperatury działania układu zawierają się pomiędzy -20C a 100C.
- Podczas holowania lub podnoszenia samochodu, w celu uniknięcia uszkodzenia elementów układu LPG, konieczne jest przestrzeganie uwag podanych w Instrukcji obsługi, w sekcji "Holowanie samochodu".
- W przypadku lakierowania w komorze zbiornik LPG musi być wymontowany z samochodu, a następnie odpowiednio zamontowany przez ASO marki Fiat.
- Mimo, iż układ LPG posiada liczne zabezpieczenia, przy
każdorazowym dłuższym nieużywaniu samochodu lub
transportowaniu go na skutek usterki lub wypadku, zaleca się
przestrzeganie poniższej procedury:
odkręcić urządzenia mocujące, a następnie zdjąć pokrywę.
Zamknąć korek LPG, obracając zgodnie z ruchem wskazówek zegara pokrętłem. Zamontować pokrywę i przykręcić urządzenia mocujące.
- Surowo zabrania się stosowania jakiegokolwiek typu dodatku do LPG.
- Okresowo (przynajmniej raz na sześć miesięcy), zaleca się wyczerpać LPG znajdujący się w zbiorniku i przy pierwszym napełnieniu sprawdzić, czy nie przekracza maksymalnej przewidzianej pojemności 30,5 litrów (łącznie z rezerwą).
W przypadku rozpoznania wartości wyższej od 30,5 litrów (łącznie z rezerwą), należy koniecznie natychmiast zwrócić się do ASO marki Fiat.
W specyficznych warunkach użycia, takich jak:
- uruchamianie i funkcjonowanie w niskiej temperaturze otoczenia
- zatankowanie LPG o niskiej zawartości propanu system może przełączyć się tymczasowo na tryb zasilania benzyną, nie informując o wykonanym przełączeniu.
W przypadku:
- niskiego poziomu LPG w zbiorniku
- żądania lepszych osiągów (np. podczas wyprzedzania, w sytuacji, w której samochód jest całkowicie obciążony, podczas przekraczania dużych wzniesień), system może przełączyć działanie automatycznie na tryb zasilania benzyną, w celu zapewnienia zwiększenia żądanej mocy silnika; w tego typu sytuacji o przełączeniu informuje zaświecona pomarańczowa dioda (benzyny) w przełączniku i zgaszona dioda zielona (LPG). W momencie ustania wymienionych powyżej warunków system powraca automatycznie do trybu zasilania LPG; w przełączniku gaśnie dioda pomarańczowa (benzyny) i zaświeca się dioda zielona (LPG).
- Aby umożliwić opisane powyżej przełączenie automatyczne, należy upewnić się, że w zbiorniku zawsze znajduje się wystarczająca ilość paliwa.
- Konieczne jest więc, aby w zbiorniku benzyny zawsze znajdowała się rezerwa paliwa wystarczająca, by zachować właściwy stan pompy benzyny i by zagwarantować przełączenia tymczasowe z trybu zasilania LPG na tryb zasilania benzyną.
Zobacz tez:
Otwieranie pokrywy komory silnika
OSTRZEŻENIE
Niektóre elementy w komorze silnika, np. silnik, chłodnica i elementy
układu wydechowego, mogą nagrzewać się do wysokiej temperatury. Wykonywanie
czynności w komorze silnika wiąże się z niebezpieczeństwem obraż ...
System blokowania drzwi przez czujnik prędkości samochodu
gdy prędkość samochodu przekroczy
15 km/h, wszystkie drzwi zostaną automatycznie
zablokowane. Wszystkie
drzwi zostaną automatycznie odblokowane
po wyłączeniu silnika lub wyjęciu
kluczyka ze stacyjki.
OSTRZEŻENIE - Drzwi
W pojeździe będ ...
Przycisk Start-Stop
Wskazówki ogólne
Pojazd z KEYLESS-GO jest wyposażony w kluczyki z funkcją KEYLESS-GO i
zdejmowany przycisk Start-Stop.
Dzięki krótkiemu połączeniu radiowemu pomiędzy pojazdem i kluczykiem
następuje kontrola, czy w ...