Hyundai i10: Jazda z przyczepą

Ciągnięcie przyczepy wymaga pewnego doświadczenia. Przed wyjazdem na drogę należy poznać przyczepę.

Prosimy o zaznajomienie się ze sposobem kierowania i hamowania samochodem z dodatkowym ciężarem, jakim jest przyczepa. Należy pamiętać, że kierowany pojazd jest o wiele dłuższy i niezdolny do takich manewrów jak zwykły samochód.

Przed uruchomieniem silnika sprawdzić: hak holowniczy, łańcuchy zabezpieczające, złącza elektryczne, światła, opony i ustawienie lusterek.

Podczas podróży należy okresowo sprawdzać zamocowanie ładunku oraz działanie świateł i hamulców przyczepy.

Odległość

Odległość, jaką należy utrzymywać od pojazdu jadącego z przodu, powinna być co najmniej dwukrotnie większa od utrzymywanej przez pojazd bez przyczepy.

Pozwoli to uniknąć sytuacji wymagających nagłego hamowania i gwałtownych skrętów.

Wyprzedzanie

Pojazd ciągnący przyczepę wymaga większej odległości do wykonania manewru wyprzedzania. Ze względu na zwiększoną długość pojazdu przed powrotem na swój pas ruchu należy odjechać znacznie dalej od wyprzedzanego pojazdu.

Cofanie

Jedną ręką chwycić dolną część kierownicy.

Następnie, aby skierować przyczepę w lewo, po prostu przesunąć ręką w lewo. Aby skierować przyczepę w prawo, przesunąć rękę w prawo.

Należy zawsze cofać powoli i, jeżeli jest to możliwe, korzystać ze wskazówek osoby znajdującej się na zewnątrz.

Pokonywanie zakrętów

Przy pokonywaniu zakrętów z przyczepą należy zakręcać szerzej niż zwykle. Nie dojdzie wtedy do uderzenia przyczepą w słupki, krawężniki, znaki drogowe, drzewa i inne obiekty. Unikać nieodpowiedzialnych i nagłych manewrów.

Sygnalizować manewry odpowiednio wcześnie.

Kierunkowskazy

Auto ciągnące przyczepę musi być wyposażone w inny kierunkowskaz i dodatkowe przewody elektryczne. Zielone strzałki w zespole wskaźników będą migać zarówno w przypadku sygnalizacji skrętu, jak i zmiany pasa ruchu. Prawidłowo podłączone światła przyczepy będą również migać, ostrzegając innych kierowców o zamiarze skrętu, zmiany pasa ruchu lub hamowania.

Podczas ciągnięcia przyczepy po włączeniu kierunkowskazów zielone strzałki w ta-blicy wskaźników będą migać, nawet gdy żarówki w przyczepie będą przepalone. Kierowca może więc być przekonany, że jadący za nim widzą sygnalizację manewru, a w rzeczywistości tak nie będzie. Ważne jest okresowe sprawdzanie, czy działają żarówki kierunkowskazów przyczepy. Należy również sprawdzać światła po każdym odłączeniu i ponownym podłączeniu przewodów.

OSTRZEŻENIE

Nie wolno bezpośrednio łączyć świateł przyczepy z układem świateł samochodu. Należy używać wyłącznie atestowanych wiązek przewodów do podłączania przyczep.

Niezastosowanie się do tego zalecenia może spowodować uszkodzenie układu elektrycznego pojazdu i/lub obrażenia ciała. Szczegóły można uzyskać w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Jazda na wzniesieniach

Przed rozpoczęciem zjazdu z długiego lub stromego wzniesienia należy zmniejszyć prędkość i zredukować bieg. W przeciwnym razie może wystąpić konieczność użycia hamulców, co prowadzi do ich przegrzania i utraty skuteczności działania.

Przy długim podjeździe zredukować bieg i zmniejszyć prędkość do około 70 km/h, aby zmniejszyć ryzyko przegrzania silnika i skrzyni przekładniowej.

Jeżeli masa przyczepy przekracza dopuszczalną masę załadowanej przyczepy bez hamulca i samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, podczas ciągnięcia przyczepy należy używać zakresu D (jazda do przodu).

Jazda przy wybranym zakresie D (jazda do przodu) podczas ciągnięcia przyczepy minimalizuje wytwarzanie się ciepła i wydłuża czas eksploatacji skrzyni biegów.

OSTROŻNIE

Aby zapobiec przegrzaniu silnika i skrzyni biegów:

Parkowanie na podjeździe

Zasadniczo samochodu z podłączoną przyczepą nie należy parkować na podjeździe.

Jeżeli pojazd z przyczepą stoczy się w dół, może dojść do poważnych lub śmiertelnych obrażeń, a samochód i przyczepa mogą zostać uszkodzone.

Jeśli zachodzi konieczność zaparkowania samochodu z przyczepą na podjeździe, należy to wykonać w następujący sposób:

1. Ustawić samochód na miejscu parkingowym.

Obrócić kierownicę w kierunku krawężnika (w prawo, jeżeli samochód skierowany jest w dół, w lewo, jeżeli samochód skierowany jest do góry).

2. Ustawić dźwignię selektora w położeniu P (automatyczna skrzynia biegów) lub włączyć luz (manualna skrzynia biegów).

3. Włączyć hamulec postojowy i wyłączyć silnik.

4 Podłożyć blokady pod koła przyczepy po ich dolnej stronie.

5. Uruchomić silnik, nacisnąć hamulec, włączyć bieg neutralny, zwolnić hamulec postojowy i powoli zwalniać hamulec, dopóki ciężar pojazdu nie zostanie przeniesiony na blokady umieszczone pod kołami przyczepy.

6. Nacisnąć pedał hamulca i włączyć hamulec postojowy.

7. Ustawić dźwignię selektora w położeniu P (automatyczna skrzynia biegów) albo włączyć pierwszy bieg, gdy pojazd zaparkowany jest na podjeździe; bądź wsteczny bieg, gdy pojazd zaparkowany jest na zjeździe (manualna skrzynia biegów).

8. Wyłączyć silnik i zwolnić hamulec, pozostawiając jednak włączony hamulec postojowy.

OSTRZEŻENIE

Nie opuszczać pojazdu, jeśli hamulec postojowy nie jest w pełni zaciągnięty.

Jeżeli silnik pracuje, samochód może nagle ruszyć. W takim przypadku może dojść do poważnych lub śmiertelnych obrażeń kierowcy i pasażerów.

Ruszanie samochodem z przyczepą zaparkowanym na podjeździe

1. Przy dźwigni selektora w położeniu P (automatyczna skrzynia biegów) lub w położeniu neutralnym (manualna skrzynia biegów) nacisnąć pedał hamulca i nie puszczając go:

2. Powoli zdjąć stopę z pedału hamulca.

3. Ruszyć powoli, dopóki przyczepa nie zjedzie z blokad.

4. Zatrzymać się i, korzystając z pomocy drugiej osoby, podnieść i schować blokady.

Hamulce przyczepy

Jeżeli przyczepa wyposażona jest w układ hamulcowy, należy upewnić się, że jest on zgodny z lokalnymi przepisami ruchu drogowego oraz jest w&# ...

 Konserwacja w przypadku ciągnięcia przyczepy

Przy regularnym wykorzystywaniu do ciągnięcia przyczepy samochód wymaga częstszej konserwacji. Szczególną uwagę należy zwróci& ...

Zobacz tez:

Wnętrze (wersje z kierownicą po lewej stronie)
Poduszki powietrzne Dywaniki podłogowe Przednie fotele . Podgrzewanie foteli*2 Tylne fotele Zagłówki Pasy bezpieczeństwa Wewnętrzne przyciski blokady drzwi Uchwyty na kubki. Uchwyty na butelki Wewnętrzne lusterko wsteczne Os ...

Jeżeli rozrusznik nie obraca silnika lub obraca go wolno
1. Jeżeli pojazd wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, należy upewnić się, że dźwignia selektora znajduje się w położeniu N (neutralnym) lub P (parkowania) i hamulec awaryjny jest zaciągnięty. 2. Sprawdzi& ...

Dla pojazdów wyposażonych w system kluczyka smart (Brak kluczyka w pojeździe)
Key not in vehicle (Brak kluczyka w pojeździe)   Jeżeli kluczyka smart brak w pojeździe i dowolne drzwi zostaną otwarte lub zamknięte przy przycisku ENGINE START/STOP znajdującym się w położeniu ACC, ON lub START, na wyświetlaczu LCD pokazane zostanie ostrzeżenie. Ponadto, gdy kl ...

Samochody