Hyundai i10: Lampki ostrzegawcze i kontrolne

Hyundai i10 –> Cechy samochodu Hyundai –> Lusterka –> Lampki ostrzegawcze i kontrolne

Wszystkie lampki ostrzegawcze sprawdzane są przez obrócenie kluczyka zapłonu w położenie oN (bez uruchamiania silnika). Jeżeli jakakolwiek lampka nie świeci, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI. Po uruchomieniu silnika sprawdzić, czy wszystkie lampki ostrzegawcze zgasły. Jeżeli którakolwiek z nich nadal jest zapalona, sygnalizuje to sytuację wymagającą zainteresowania kierowcy. Po zwolnieniu hamulca postojowego lampka ostrzegawcza układu hamulcowego powinna zgasnąć. lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa powinna pozostać zapalona w przypadku niskiego poziomu paliwa w zbiorniku.

Lampka kontrolna ECO (opcja) (Automatyczna skrzynia biegów)

lampka kontrolna ECo to system
ułatwiający ekonomiczną jazdę.

Zapala się ona, kiedy jazda jest oszczędna, aby ułatwić utrzymanie takiego stylu jazdy.

OSTRZEŻENIE

Podczas prowadzenia samochodu nie należy obserwować wskaźnika.

Rozprasza to kierowcę i może być przyczyną wypadku kończącego się poważnymi obrażeniami ciała.

Lampka kontrolna przypomnienia o przeglądzie

Informuje o zbliżającym się
przeglądzie. Towarzyszy jej wyświetlenie odległości (km) oraz czasu (dni), jakie pozostały do najbliższego przeglądu.

Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (opcja)

lampka ta zapala się na ok. 6
sekund przy każdym obróceniu kluczyka zapłonu w położenie oN.

Włącza się również, gdy nie działa prawidłowo dodatkowy system bezpieczeństwa (SRS). Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych nie zapali się lub pozostaje zapalona po upływie 6 sekund od przekręcenia kluczyka w stacyjce zapłonowej w położenie oN lub po uruchomieniu silnika, a także gdy zapali się podczas jazdy, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI.

Lampka ostrzegawcza przeciwblokującego układu hamulcowego (ABS) (opcja)

lampka ta zapala się po obróceniu
kluczyka zapłonu w położenie oN i gaśnie przed upływem około 3 sekund, jeżeli układ działa normalnie.

Jeżeli lampka ostrzegawcza układu abS pozostanie zapalona, zapali się podczas jazdy lub nie zapali się po przekręceniu kluczyka zapłonu w położenie oN, oznacza to niesprawność układu abS.

Jeżeli to nastąpi, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI. Układ hamulcowy będzie nadal działał, lecz bez wspomagania abS.

Lampka ostrzegawcza systemu elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD)

Jeżeli podczas jazdy jednocześnie
zapalą się dwie lampki ostrzegawcze, może to oznaczać wystąpienie usterki układów abS i Ebd.

Układ abS i konwencjonalny układ hamulcowy mogą nie działać normalnie.

Zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI.

OSTRZEŻENIE

Jeżeli lampka kontrolna układu ABS i lampka ostrzegawcza układu hamulcowego zapalą się i pozostaną zapalone, podczas nagłego hamowania układ hamulcowy samochodu nie będzie działał prawidłowo.

W takim przypadku unikać szybkiej jazdy i nagłego hamowania.

Zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Ostrzeżenie o niezapiętych pasach bezpieczeństwa (opcja)

Typ A


lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa miga przez ok. 6 sekund po każdym obróceniu kluczyka zapłonu w położenie oN - bez względu, czy pasy są zapięte, czy też nie.

Przypomina w ten sposób kierowcy o zapięciu pasów. Jeżeli pas nie zostanie zapięty po włączeniu zapłonu, lampka ponownie miga przez ok. 6 sekund.

Jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy nie jest zapięty po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu oN lub został rozpięty po włączeniu zapłonu, na ok. 6 sekund włącza się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Jeżeli w tym czasie pas zostanie zapięty, sygnał dźwiękowy natychmiast się wyłączy (opcja)

Typ B

lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa świeci się przez ok. 6 sekund po każdym obróceniu kluczyka zapłonu w położenie oN. Jeżeli jednak pas bezpieczeństwa kierowcy nie jest zapięty w chwili włączenia zapłonu lub zostanie odpięty po włączeniu zapłonu, lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa będzie świecić aż do zapięcia pasa.

Przy prędkości powyżej 9 km/h i niezapiętym pasie bezpieczeństwa kierowcy (jeżeli był wcześniej zapięty i nie rozległ się trwający 100 sekund sygnał ostrzegawczy) zacznie migać lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa i na 100 sekund włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Przy prędkości powyżej 9 km/h i niezapiętym pasie bezpieczeństwa kierowcy (gdy nie był wcześniej zapięty lub rozległ się trwający 100 sekund sygnał ostrzegawczy, nawet gdy pas był zapięty), zacznie migać lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa. Przy prędkości powyżej 20 km/h na 100 sekund włączy się również dźwiękowy sygnał ostrzegawczy (jeżeli nie rozległ się wcześniej).

Jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy zostanie odpięty przy prędkości powyżej 9 km/h, zacznie migać lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa i na 100 sekund włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Jeżeli przy włączonym dźwiękowym sygnale ostrzegawczym pas bezpieczeństwa kierowcy zostanie zapięty, sygnał natychmiast się wyłączy.

Lampka kontrolna kierunkowskazu

Zielone strzałki migające w
zespole wskaźników informują o włączeniu kierunkowskazów po odpowiedniej stronie pojazdu. Jeżeli strzałki świecą w sposób ciągły, migają szybciej niż zwykle lub nie świecą się wcale, wskazuje to na usterkę układu kierunkowskazów. Zalecamy skontaktowanie się z autoryzowaną stacją obsługi hYUNdaI.

Lampka kontrolna świateł drogowych

lampka zapala się, gdy włączone
są światła drogowe lub gdy dźwignia włącznika kierunkowskazów zostaje pociągnięta w położenie "sygnał świetlny".

Lampka kontrolna świateł mijania (opcja)

lampka zapala się, gdy włączone
są reflektory pojazdu.

Lampka kontrolna świateł pozycyjnych

lampka ta zapala się, gdy
włączone są światła pozycyjne (postojowe).

Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia oleju silnikowego

Sygnalizuje niskie ciśnienie
oleju silnikowego.

Jeżeli lampka ostrzegawcza zapala się podczas jazdy, należy: 1. bezpiecznie zjechać na pobocze i zatrzymać pojazd.

2. Przy wyłączonym silniku sprawdzić poziom oleju silnikowego. Jeżeli poziom jest zbyt niski, dolać oleju stosownie do potrzeb.

Jeżeli lampka ostrzegawcza pali się nadal po dolaniu oleju lub brak jest możliwości dolania oleju, zalecamy skontaktowanie się z autoryzowaną stacją obsługi hYUNdaI.

OSTROŻNIE

Jeżeli silnik nie zostanie wyłączony natychmiast po zapaleniu się lampki ostrzegawczej ciśnienia oleju silnikowego, może dojść do jego poważnego uszkodzenia.

OSTROŻNIE

Jeżeli lampka ostrzegawcza pali się podczas pracy silnika, może dojść do poważnego uszkodzenia silnika.

Lampka ostrzegawcza zapala się zawsze, gdy ciśnienie oleju jest niewystarczające.

W normalnych warunkach pracy powinna zapalić się po włączeniu zapłonu i zgasnąć po uruchomieniu silnika. Jeżeli lampka ostrzegawcza pali się podczas pracy silnika, oznacza to poważną awarię.

Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie bezpiecznie zatrzymać pojazd, wyłączyć silnik i sprawdzić poziom oleju. Jeżeli poziom oleju jest zbyt niski, należy uzupełnić olej do właściwego poziomu i ponownie uruchomić silnik. Jeżeli lampka przy uruchomionym silniku pali się nadal, należy natychmiast wyłączyć silnik. W każdym przypadku, gdy przy uruchomionym silniku pali się lampka, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka ostrzegawcza hamulca postojowego i niskiego poziomu płynu hamulcowego

lampka ta zapala się po obróceniu
kluczyka zapłonu w położenie oN i gaśnie przed upływem ok. 3 sekund, jeżeli hamulec postojowy nie jest włączony.

Lampka ostrzegawcza hamulca postojowego

Zapala się po włączeniu hamulca postojowego przy kluczyku zapłonu w położeniu STaRT lub oN. lampka ostrzegawcza powinna zgasnąć po zwolnieniu hamulca postojowego.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu płynu hamulcowego

Jeżeli lampka ostrzegawcza pozostaje zapalona, może to sygnalizować niski poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku.

Jeżeli lampka ostrzegawcza pozostaje zapalona, należy: 1. dojechać w najbliższe bezpieczne miejsce i zatrzymać pojazd.

2. Przy wyłączonym silniku niezwłocznie sprawdzić poziom płynu hamulcowego i dolać go stosownie do potrzeb.

Następnie sprawdzić szczelność wszystkich elementów układu hamulcowego (szczegółowe informacje można znaleźć w temacie "Płyn hamulcowy" w rozdziale 7).

3. Jeżeli zostanie wykryta nieszczelność, lampka ostrzegawcza pali się nadal lub hamulce nie działają prawidłowo, jazda samochodem jest niedozwolona.

Zalecamy skontaktowanie się z autoryzowaną stacją obsługi hYUNdaI.

Samochód wyposażony jest w dwuobwodowy (krzyżowy) układ hamulcowy.

oznacza to, że jeżeli jeden z obwodów ulegnie uszkodzeniu, drugi działa i nadal hamowane są dwa koła. W przypadku działania tylko jednego z dwóch obwodów wydłuża się skok pedału hamulca i aby zatrzymać pojazd, należy zwiększyć nacisk wywierany na pedał hamulca.

Ponadto przy działającej połowie układu hamulcowego wydłuża się droga hamowania. Jeżeli awaria hamulców nastąpi w czasie jazdy, należy zastosować hamowanie silnikiem, włączając kolejno coraz niższe biegi, i bezpiecznie zatrzymać pojazd.

aby sprawdzić żarówkę, należy zwrócić uwagę, czy po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie oN zapali się lampka ostrzegawcza hamulca postojowego i niskiego poziomu płynu hamulcowego.

OSTRZEŻENIE

Jazda samochodem z zapaloną lampką ostrzegawczą jest niebezpieczna.

Jeżeli lampka ostrzegawcza układu hamulcowego świeci się przez cały czas, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka kontrolna przednich świateł przeciwmgielnych (opcja)

lampka ta zapala się, gdy
przednie światła przeciwmgielne są włączone.

Lampka kontrolna tylnego światła przeciwmgielnego (opcja)

lampka ta zapala się, gdy tylne
światło przeciwmgielne są włączone.

Wskaźnik ustawienia dźwigni selektora automatycznej skrzyni biegów (opcja)

Wskaźnik pokazuje bieżące
ustawienie selektora automatycznej skrzyni biegów.

Wskaźnik zalecanego biegu manualnej skrzyni biegów (opcja)

Wskaźnik pokazuje zalecany bieg,
zapewniający oszczędzanie paliwa.

Na przykład:

: Pokazuje, że zalecana jest
zmiana na 3. bieg (gdy dźwignia zmiany biegów jest w położeniu 2. biegu).

: Pokazuje, że zalecana jest redukcja na 3. bieg (gdy dźwignia zmiany biegów jest w położeniu 4. biegu).

UWAGA

Jeśli system nie działa prawidłowo, to wskaźnik zmiany biegu w dół lub w górę i zalecany bieg nie są wyświetlane.

Wskaźnik trybu pracy automatycznej skrzyni biegów (opcja)

W trybie sportowym wskaźnik
pokazuje zalecany bieg, zapewniający oszczędzanie paliwa.

Zmiana biegu na wyższy:


Zmiana biegu na niższy:


Jeśli system nie działa prawidłowo, to wskaźnik nie jest wyświetlany.

Lampka ostrzegawcza ładowania akumulatora

Sygnalizuje wadliwe działanie
alternatora lub układu ładowania akumulatora.

Jeżeli lampka ostrzegawcza zapala się podczas jazdy samochodu: 1. dojechać w najbliższe bezpieczne miejsce.

2. Przy wyłączonym silniku sprawdzić, czy pasek napędu alternatora nie jest luźny lub uszkodzony.

3. Jeżeli pasek napięty jest prawidłowo, usterka występuje w układzie ładowania akumulatora. Zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI.

Lampka ostrzegawcza otwartych drzwi bagażnika

lampka świeci się, jeśli drzwi
bagażnika nie zostały prawidłowo zamknięte.

Lampka ostrzegawcza otwartych drzwi bocznych

Przy kluczyku zapłonu w dowolnym
położeniu lampka ostrzegawcza zapala się, gdy drzwi nie są bezpiecznie zamknięte.

Lampka kontrolna immobilizera (opcja)

Zapala się po włożeniu kluczyka
zapłonu z immobilizerem i przekręceniu go w położenie oN celem uruchomienia silnika.

W tym czasie można uruchomić silnik.

lampka gaśnie po uruchomieniu silnika.

Jeżeli lampka miga przy kluczyku zapłonu znajdującym się w położeniu oN przed uruchomieniem silnika, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa

Sygnalizuje, że poziom paliwa
zbliża się do dna zbiornika. gdy się zapali, należy jak najszybciej uzupełnić paliwo w zbiorniku.

Jazda z zapaloną lampką ostrzegawczą niskiego poziomu paliwa lub ze wskazaniem poniżej E na wskaźniku poziomu paliwa może spowodować wypadanie zapłonów w silniku i uszkodzenie katalizatora (opcja).

Lampka kontrolna sygnalizacji usterek układu sterowania wtryskiem paliwa (MIL)

Jest częścią systemu sterowania
silnikiem, który monitoruje różne elementy układu ograniczania emisji spalin. Jeżeli zapala się podczas jazdy, sygnalizuje wykrycie potencjalnej usterki w układzie ograniczania emisji spalin.

Zapali się również po przekręceniu kluczyka zapłonu w położenie oN i zgaśnie kilka sekund po uruchomieniu silnika.

Jeżeli lampka zapali się podczas jazdy lub nie zapali się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położenie oN, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI.

Pojazd jest wprawdzie zdolny do kontynuowania jazdy, lecz zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI..

OSTROŻNIE

Sygnał dźwiękowy przypominający o kluczyku pozostawionym w stacyjce (opcja)

Włącza się, gdy drzwi kierowcy zostają otwarte, a kluczyk pozostawiony w stacyjce (położenie aCC lub loCK). ma to zapobiec zatrzaśnięciu kluczyków w pojeździe.

Sygnał dźwiękowy włączony jest do chwili wyjęcia kluczyka ze stacyjki lub zamknięcia drzwi kierowcy.

Lampka ostrzegawcza elektrycznego układu wspomagania kierownicy (EPS) (opcja)

Ta lampka kontrolna zapala się po
ustawieniu kluczyka w stacyjce zapłonowej w położeniu oN lub uruchomieniu silnika, następnie gaśnie.

lampka ta zapala się w przypadku wystąpienia usterki w układzie wspomagania EPS. Jeżeli to nastąpi w czasie jazdy, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI.

Lampka kontrolna obecności kluczyka (opcja)

Jeśli przycisk ENgINE STaRT/SToP
znajduje się w położeniu aCC lub oN i zostaną otwarte którekolwiek drzwi, system sprawdzi obecność kluczyka inteligentnego. Jeśli kluczyka inteligentnego nie ma w pojeździe, lampka zacznie migać, a jeśli wszystkie drzwi są zamknięte, na 5 sekund włączy się sygnał dźwiękowy. lampka zgaśnie, kiedy pojazd ruszy. Kluczyk inteligentny powinien znajdować się w pojeździe.

Sygnał dźwiękowy otwartych drzwi podczas jazdy (opcja)

Sygnał dźwiękowy otwartych drzwi podczas jazdy włącza się, jeśli którekolwiek drzwi lub bagażnik są otwarte podczas jazdy z prędkością powyżej 9 km/h.

Sygnał rozbrzmiewa przez około 6 sekund, a następnie jest wyłączany na około 20 sekund - cykl powtarza się 3 razy. ma to zapobiec jeździe z otwartymi drzwiami.

Lampka kontrolna układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS) (opcja)

Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia w ogumieniu

lampki ostrzegawcze niskiego
ciśnienia w ogumieniu zapalają się na 3 sekundy po obróceniu kluczyka w stacyjce zapłonowej w położenie oN.

lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia w ogumieniu miga przez około 1 minutę, a następnie świeci się, gdy występuje usterka systemu monitorowania ciśnienia w ogumieniu.

Jeżeli to nastąpi, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi hYUNdaI.

Szczegółowe informacje można znaleźć w części dotyczącej układu TPmS w rozdziale 6.

OSTRZEŻENIE - Bezpieczne zatrzymywanie samochodu

Lampka kontrolna systemu automatycznego wyłączenia (opcja)

Ta lampka kontrolna zapala się po
włączeniu trybu wyłączania silnika na biegu jałowym systemu ISg (Idle Stop and go - wyłączanie i uruchamianie silnika na biegu jałowym).

Po rozpoczęciu automatycznego uruchamiania silnika lampka automatycznego wyłączenia w zestawie wskaźników miga przez 5 sekund.

Więcej informacji można znaleźć w temacie "System ISg (wyłączanie i uruchamianie silnika na biegu jałowym)" w rozdziale 5.

UWAGA

Po automatycznym uruchomieniu silnika przez system ISG niektóre lampki ostrzegawcze (ABS, ESC, ESC OFF, EPS lub lampka ostrzegawcza hamulca postojowego) mogą się na kilka sekund zapalić.

Powodem tego jest niskie napięcie akumulatora.

Nie oznacza to wadliwego działania systemu.

Lampka kontrolna układu ESC (opcja)

Lampka zapala się, gdy:


Lampka miga, gdy: System ESC działa.

Szczegółowe informacje można znaleźć w temacie "Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESC)" w rozdziale 5.

Lampka kontrolna wyłączenia układu ESC (opcja)

Lampka zapala się, gdy:


Szczegółowe informacje można znaleźć w temacie "Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESC)" w rozdziale 5.

Lampka kontrolna układu regulacji prędkości jazdy (opcja)

Lampka kontrolna systemu
(CRUISE)

lampka kontrolna zapala się, gdy uaktywniony jest układ regulacji prędkości jazdy.

lampka kontrolna układu regulacji prędkości jazdy, znajdująca się w zestawie wskaźników, zapala się, gdy zostanie wciśnięty przycisk oN-oFF układu regulacji prędkości jazdy umieszczony na kole kierownicy.

lampka kontrolna gaśnie, gdy przycisk oNoFF układu regulacji prędkości jazdy zostanie wciśnięty ponownie. Szczegóło-we informacje o układzie regulacji prędkości jazdy można znaleźć w rozdziale 5, w części "Układ regulacji prędkości jazdy".

Lampka kontrolna SET układu regulacji prędkości jazdy

lampka kontrolna zapala się, gdy
przełącznik funkcji regulacji prędkości jazdy (-SET lub RES+) jest WŁĄCZoNY.

lampka kontrolna SET układu regulacji prędkości jazdy, znajdująca się w zestawie wskaźników, zapala się, gdy zostanie wciśnięty przycisk -SET lub RES+.

lampka kontrolna SET gaśnie, gdy zostanie wciśnięty przycisk CaNCEl lub układ regulacji prędkości jazdy zostanie wyłączony.

Lampka ostrzegawcza otwartego dachu szklanego (opcja)

Lampka ostrzegawcza otwartego dachu szklanego (opcja)


Jeśli kierowca wyłączy silnik i otworzy drzwi po swojej stronie, gdy okno dachowe nie jest całkowicie zamknięte, to włączy się sygnał dźwiękowy i zacznie migać lampka ostrzegawcza.

Wychodząc z samochodu należy dokładnie zamknąć okno dachowe.

Turn on "FUSE SWITCH" (Włączyć przełącznik bezpieczników) (opcja)

Turn on


Szczegółowe informacje można znaleźć w temacie "bezpieczniki" w rozdziale 7.

Licznik przebiegu/komputer pokładowy (opcja)

Komputer pokładowy jest to urządzenie sterowane mikroprocesorem, wyświetlające informacje związane z jazdą samochodu, gdy kluczyk w stacyjce zn ...

Światła awaryjne

Systemu świateł awaryjnych należy używać w każdym przypadku, gdy zachodzi potrzeba zatrzymania pojazdu w miejscu niebezpiecznym. Zawsze wtedy n ...

Zobacz tez:

Clock settings (ustawienia zegara)
Naciśnij klawisz Wybierz [Clock] (Zegar) za pomocą pokrętła TUNE lub klawisza Wybierz menu za pomocą pokrętła TUNE Clock Settings (Ustawienia zegara) Menu to wykorzystywane jest do ustawiania czasu. Wybierz [Clock Settings] (Ustawienia zegara) Usta ...

Skrzynka bezpieczników w desce rozdzielczej
Aby uzyskać dostęp do bezpieczników, należy wyjąć montowaną na wcisk pokrywę A-rys. 103. W strefie dolnej, w okolicy pedałów, znajduje się skrzynka rys. 104. Bezpiecznik 5A układu podgrzewania lusterek zewnętrznych um ...

Wskazówki ogólne
Pojazdy z zestawem TIREFIT: zestaw TIREFIT znajduje się w schowku pod podłogą przestrzeni bagażowej. Pojazdy z zestawem narzędzi do zmiany koła: zestaw narzędzi do zmiany koła znajduje się w schowku pod podłogą przes ...

Samochody